18 czerwca 2014

Wywiad kosmetyczny podmiotowy

sxc.hu

Ten tekst jest rozwinięciem pojęcia wywiadu kosmetycznego podmiotowego. Dowiesz się z niego, jakich pytań możesz się spodziewać podczas takiego wywiadu.

Jeśli jeszcze nie przeczytałaś mojego tekstu zatytułowanego „Diagnoza kosmetyczna”, to zapraszam Cię do tego: tutaj. Można powiedzieć, że ten tekst jest jego rozwinięciem.

Wywiad kosmetyczny – to wstęp przed każdym zabiegiem kosmetycznym. Decyduje o tym, czy kosmetyczka popracuje z Twoją skórą, czy wyśle Cię do lekarza dermatologa. Gdyby nie taki wywiad, to mogłabyś narazić swoją skórę na nieprzyjemne konsekwencje (a kosmetolożkę na odpowiedzialność karną przed sądem).

Jak już wiesz wywiad kosmetyczny może być podmiotowy lub przedmiotowy. Dziś zajmiemy się tym pierwszym.

Wywiad zaczynamy od podmiotu, czyli od Ciebie. Kosmetyczka lub Ty wypełniacie kartę pacjenta z danym osobowymi i teleadresowymi, takimi jak: imię o nazwisko, data urodzenia, adres, telefon oraz adres e-mail. Po wypełnieniu powyższych informacji kosmetolog przechodzi do zadawania Ci pytań podstawowych.

Pyta Cię:
1. Jak sądzisz jaki masz rodzaj skóry?
2. Jak dbasz o swoją skórę? Jakich kosmetyków używasz do jej pielęgnacji?
Dobrze jest po prostu przynieść je na pierwsze spotkaniu, a jeśli nie, to znać ich nazwy lub przynajmniej mieć je zapisane, w postaci listy, na kartce. Dzięki powyższym pytaniom kosmetyczka pozna Twoje zasady codziennej pielęgnacji skóry w domu. Wróćmy do kolejnych pytań. Ta kolejność jest przypadkowa.
3. Czy korzystałaś z zabiegów kosmetycznych w salonie urody? Jeśli uzyskuje odpowiedź twierdzącą, dopytuje Cię – jakie to był zabiegi.
4. Jaki jest Twój stan zdrowia? Czy przechodzisz lub niedawno przechodziłaś jakieś poważne choroby? Jeśli na powyższe drugie pytanie uzyskuje twierdzącą odpowiedź, pyta – jak wyglądało leczenie.
5. Prowadziłaś leczenie dermatologiczne? Jeśli tak, to na jakie schorzenie, jakie działanie miały leki, które przyjmowałaś lub/ i stosowałaś? Jeśli jesteś w trakcie kuracji u dermatologa, dobrze jest, przed podjęciem decyzji o zabiegu, skonsultować to z nim.
6. Jesteś alergikiem (alergie żywieniowa też są brane pod uwagę)?
7. Masz cukrzycę?
8. Jak się odżywiasz?
9. Jaki rodzaj pracy wykonujesz oraz jakie masz warunki pracy? Czy pracujesz w pomieszczeniu klimatyzowanym?
10. Palisz papierosy?
11. Pijesz alkohol?
12. Twoja skóra czerwieni się pod wpływem warunków atmosferycznych czy emocji?
13. Korzystasz z solarium? Jeśli tak, to z jaką częstotliwością.
14. Czy przyjmujesz jakieś leki? Jeśli tak, to jakie, na co i jak długi okres czasu.
15. Jaką formę antykoncepcji stosujesz?
16. Masz metalowe implanty w tkankach?
17. Jesteś w ciąży lub karmisz piersią?
18. W czym chciałabyś, żeby Ci pomóc, jeśli chodzi o pielęgnację ciała, cery? Czego spodziewasz się po usługach w gabinecie?

Tak wyglądał wywiad kosmetyczny, którego Ty byłaś podmiotem.

9 czerwca 2014

Twoja diagnoza kosmetyczna

http://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra

Twój pierwszy raz w nowym salonie kosmetycznym

Przed wybraniem się na pierwszą wizytę do gabinetu urody zadzwoń i umów się na nią z wyprzedzeniem. W dniu, w którym się do niego wybierzesz zarezerwuj sobie trochę więcej czasu niż gdybyś była w nim już któryś raz z kolei. Podczas pierwszej wizyty kosmetyczka zapozna Cię z salonem. Pokaże gdzie możesz odłożyć swoje rzeczy osobiste, gdzie jest toaleta, przebieralnia i jak wygląda pokój zabiegowy. Przeprowadzi też Tobie diagnozę kosmetyczną...

Co to takiego?

Diagnoza kosmetyczna to sprawdzenie czy defekty skórne mieszczą się w granicach normy, czy trzeba zgłosić się z nimi do lekarza dermatologa. Diagnozę kosmetyczną nazywamy inaczej rozpoznaniem rodzaju skóry. Jest ona pierwszym punktem, który wykonuje się przed każdym zabiegiem kosmetycznym.

Na czym polega?

Diagnoza kosmetyczna to w pierwszym etapie wywiad z Tobą lub wypełnienie przez Ciebie pisemnej ankiety (badanie podmiotowe). Taki wywiad może być luźną rozmową z Tobą, w trakcie której kosmetyczka bada Twoją skórę (wywiad nieskategoryzowany) lub dotyczyć konkretnych danych, by wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu (wywiad skategoryzowany). Drugiem etapem diagnozy (niekiedy jest on już zawarty w pierwszym etapie, podczas wywiadu nieskategoryzowanego) jest badanie Twojej skóry (badanie przedmiotowe). Wszystko to po to by pozyskać dane. Po badaniu kosmetyczka analizuje zgromadzone informacje i formułuje diagnozę – określa rodzaj Twojej skóry, odnotowując to na Twojej karcie klientki. Tak powstaje Twoja diagnoza kosmetyczna.